KV CW polní den:   6. – 8. června 2008  -  chata Kačerov

 

Takže KV CW polní den je za námi.... Myslím vcelku to vyšlo, i když ne vše bylo perfekt. Počasí spíše zklamalo, ale to se prostě zařídit dopředu nedá. Ubytování bylo myslím na slušné úrovni, nikdo si nemohl stěžovat (až na chrápající spolubydlící).

V pátek jsme postavili antény - Inverted V na 160 a 40m, dipól na 80m a vertikál na 20-15-10m. Tyto se vcelku osvědčily, dovolávalo se přiměřeně. K našemu počínání se osazenstvo chaty chovalo vstřícně, pustili nás kam bylo třeba, nebyl problém. Rádiové aparátky též fungovaly, včetně výpočetní techniky. Objevil se menší problém s QRM - naštěstí se povedlo najít příčinu: rušící televizor Hyundai který vyráběl pulsní QRM i když byl ve stavu standby.

Začátek závodu byl dramatický - chvíli před vypuknutím se přehnala bouřka a uhodilo do chaty. Naštěstí pro nás vše bylo vypojeno a naše věci přežily bez újmy, což se už nedalo říci např. o TV rozvodu v chatě. Vypadly hlavní ochrany na přívodu elektřiny a tak jsme začali závodit až s hodinovým zpožděním.

Podmínky šíření dobré po Evropě díky short skipům - Es (byli jsme i na 50 MHz kde se dalo dělat dost QSO, mnozí si i udělali nové země), ale počet DXů minimální - jen pár stanic z UA9. Přeci jen je to evropský závod a tak mimo EU zájem není a navíc pokud jsou slabé podmínky... Standartně největší účast byla z DL a G, ti dohromady vydali určitě na 50% QSO.

Závod jsme dojeli do poslední minuty, bohužel přehoupnout se přes hranici 1000 QSO se nepovedlo (škoda té první hodiny) - celkem 994 platných QSO. Po pásmech:

160m  - 152 QSO

80m   -  214 QSO

40m   -  255 QSO

20m   -  207 QSO

15m   -  119 QSO

10m   -    47 QSO.

Myslím že se na účasti podepsalo i špatné počasí v Evropě v posledních dnech, asi dost stanic nevyjelo.

Tak tolik co se rádiové stránky týče. Důležitá byla i stránka společenská  Akce se zúčastnili tito borci:

OK1AY, OK1DVB + XYL + 1, OK1DX + 1, OK1FCJ + 1, OK1FJD, OK1MR, OK1MY, OK1VKX + XYL, OK1YX + XYL, OK1-35974, tedy celkem 10 HAMů a 6 rodinných příslušníků. Někteří byli celou dobu, další se třeba jen stavili pozdravit a morálně podpořit. Ač počasí moc nepřálo povedlo se některým si udělat výlet po okolí, třeba na hrad Kašperk. Škoda, možnosti byly větší... Byla šance si nerušeně popovídat (např. někteří diskutovali až do 3 hodiny ranní).

Samozřejmě máme fotodokumentaci (OK1MR a DX), zveřejníme jak to půjde, nejspíše na webu OK1KQJ. Zvažovali jsme jak dál - návrh byl příští rok to zkusit v polních podmínkách z kóty Havran, tedy nejspíše jen zdravé jádro s ubytováním pod stanem. Poznámka na okraj: v termínu VKV dne rekordů probíhá KV Polní den SSB část!

            73 Pavel OK1DX