CT3/OL8R CQ WW CW 2003

 ok1fcj in funchal_a.jpg (42558 bytes)Plánování naší výpravy začalo už v létě po mém návratu z SV8 a rozhodnutí, že by to chtělo vyzkoušet zajímavější lokalitu. Poté, co jsem zjistil, že nebude nijak jednoduché zorganizovat výpravu do první stovky nejhledanějších zemí, jsme s Pavlem OK1DX rozhodli, že si zajedeme na zkoušku na Madeiru CT3. Je to poměrně blízko, je součástí EU a tak by neměla být nečekaná překvapení, známá z výprav do různých exotických zemí, zejména afrických.

Rozhodnutí padlo na poslední víkend v listopadu, termínu CQ WW telegrafní části. Logistická příprava, zejména seznam co vzít sebou, obsahoval asi 50 položek, na které se nesmělo zapomenout. Vstupní informaci o CT3 a možnostech amatéření a výběru QTH poskytl ochotně Luis CT3EE. Listopad se blížil a tak následovalo zakoupení 3el od Slávka OK1TN, zapůjčení vhodného stožárku od OK1FFV. Jako druhou anténu AVT4 vertikál 40-20-15-10 z dílny italské firmy ECCO ochotně zapůjčil DDAMTEK. Na dolní pásma jsme naplánovali drátovky a dipóly. TCVR 2 kusy, 1 x TS850 a 1 x FT857 bez PA. K tomu 2 notebooky, koaxy a dalších několik desítek položek, celkem cca 80Kg.

Den odjezdu z OK byla středa 26/11 kdy jsem se po vlastní ose přesunul do Dusseldorfu, kde mne již čekal OK1DX. Udělali jsme finální kontrolu, přebalení a následující ráno jsme byli již kolem 07.30 u odbavení společnosti Thomas Cook na cestu na Funchal. Naštěstí paní přimhouřila oči nad jasnou nadváhou a tím jsme ušetřili podstané peníze. Po 4 hodinách přistáváme na Funchal

Ostrov nás přivítal velmi krásným slunečním počasím, teplotou 23st C. Po bezproblémovém odbavení si zapůjčujeme Toyata Avensis a vydáváme se vstříc plánovanému dobrodružství. Ostrov má sopečný původ a je velmi hornatý. Měli jsme sice předběžně plánované QTH tzv. "HAM FRIENDLY HOTEL" ale jak se ukázalo, už není HAM friendly a radioamatéry (tedy lid který natahuje dráty pro laiky, jak mi bylo vysvětleno) tam nechtějí ani vidět. Dá se jen předpokládat, z jakého důvodu nás nechtěli.

Představa, že seženeme ubytování v severní části ostrova velmi jednoduše byla mylná. Turistická oblast je jižní, nicméně totálně zavřená, vzhledem k horám na EU a US tedy hlavní směry aktivit. Pro výběr hotelu jsme zvolili cestu horami přes východ a dále na sever. Bohužel to byla zásadní chyba, protože nás čekala cesta o šířce cca 3m kde se mezi sebou vyhýbala vzájemně projíždějící auta. Při našem bloudění jsme narazili na radioamatéra CTxxx, ten nám ukázal cestu ke kontest QTH CQ9K. Tam nacházíme i našeho známého Luise. Z CQ9K měla být velká US aktivita, ale nakonec dorazil jen KL2E, dříve KL7Y, který se rozhodl jet SO2R Low Power kategorii bez DX clusteru. Na ostrově není DXC na PR, jediná možnost je připojení na internet telefonní linkou. CQ9K lokalita je na vrchu ostrova se všemi otevřenými směry. Na každé pásmo od 40m po 10m pásmo samostatný stožár a monoband YAGI. Na 40m také vertikál a drátovky na dolní pásma.. Stanice obvykle pracuje v M/M kategorii.

V Santaně na cestě k našemu QTH navštěvujeme mezinárodní skupinu amatérů, pracujících jako CT9L. Mezi nimi DJ1YD Jara, DK6QJ a zástupci z OH a I. Bylo to pro ně překvapení, protože jejich původní předpoklad, že budou sami na ostrově a tedy "nutný" násobič pro všechny, nevyšel. Vybavení podobné jako u CQ9K, probíhaly intenzivní přípravy na závod. Po seznámení a povinném fotografováni opouštíme M/2 kontest stanici.

Po 30 minutách horských zatáček a několika projetých vesničkách na severní straně se dostáváme do vesničky Ponto Delganad, našeho nového QTH. Malý baráček na svahu uprostřed vesničky se zdál vhodným místem po marném hledáni jiného ubytování. Majitelka se divila, že chceme ubytovat, protože vedle probíhala hlučná stavba rozšiřující budoucí ubytovací kapacitu, což nám ale nevadilo. Na náš dotaz, zda si můžeme roztáhnout několik drátů, neměla žádné námitky, jen se ptala, zda je to legální. Mimosezonní sazba 35 EURO za byt vybavený 2 lůžky, kuchyňkou s obývacím pokojem a koupelnou s WC, byla atraktivní. Únava se začíná hlásit, ale na druhé straně je spokojenost, že jsme našli konečně QTH, kde se pokusíme postavit antény.

Pátek 28.11 se dáváme do stavby kontest QTH. Po poradě stavíme 3 el Yagi, vertikál AVT4 a podvečer ještě dipól na 80m, to vše doplňuje LW na 160m. Naše drátování bylo vděčným tématem jak dělníků tak i majitelky penzionu. V obývacim pokoji připravujeme 2 vysílací řady, 1 x TS 850 a 1 x TS 857, 2 x notebook a zasíťovaný Writelog pro závod.. Úvahy nad tím, jakou kategorii pojedeme, se rozhodujeme pro M/S i když bez PR DXC a jen se 100W s daným anténním vybavením a zabitým kompletním směrem na Afriku a Jižní Ameriku si neděláme žádné iluze o výsledku. Předpokládám, že PA by způsobilo značné TVI širokému okolí vzhledem k špatnému signálu 2 místních TV kanálů a individuálním chatrným anténkám na okolních domech. Bohužel docházelo k vzájemnému rušení obou stanic na některých pásmech, což přikládáme nekvalitním pulsním zdrojům.

Můj předpoklad byl kolem 3000 QSO a 5 mil bodů i když v 2002 CQ WW CW bylo možno udělat i více jak 4000 QSO s podobným vybavením. Odhad Pavla byl na 2000 QSO. Závod se pěkně rozběhl, prvních 1000 QSO máme před 10 UTC, 2000 spojení před 19 UTC. Nakonec 4350 QSO, 101 zon 373 zemí s výsledkem 6 100 000 bodů nám přináší při našem skromném "small pistols" vybavení uspokojení.

Potěšením byla práce na 80m, kdy nám "chybělo" EU rušení a všechny stanice byly pěkně čitelné i když náš dipól byl jen pár metrů nad zemí. Na 160 to byl spíše boj o přežití, protože s LW nad zemí a 100W se dá špatně udělat díra do světa. Ale byly stanice, co velmi dobře poslouchali a přišli na první zavolání - např. A61AJ. Pokud bylo otevřené pásmo, velmi často byly pěkné pileups, kde hodinový rate byl od 100 do 160 QSO za hodinu.

 

Jak to viděl Pavel OK1DX

 ok1dx in munich_a.jpg (72137 bytes)Letos jsem se o CQWW CW nechal zblbnout od OK1FCJ a vyrazili jsme ve dvou na CT3. Víceméně na blind, měli jsme jen zajištěné letenky a bágly s TCVRy a anténama. Řekli jsme si, že najít nějaké QTH se snad povede na poslední chvíli na místě... Čili na letišti jsme si půjčili auto a začali pátrat (jen severní část ostrova; z jihu se přes skály nedá dovolat na EU/USA). Cestou jsme víceméně náhodou navštívili QTH CQ9K (jel odtud jeden KL2I kategorii 1 op all band 2 radios = kategorie největších bláznů mezi amatéry) a pak CT9L (povětšinou Němci M2 kategorie - ale na M2 až skoro moc lidí...). QTH jsme našli na opakovaný pokus se štěstím (v prvním hotelu se s náma odmítli bavit od toho okamžiku, kdy jsme řekli, že potřebujeme postavit antény). Baráček, vybavený pro turisty, ale jelikož v těsné blízkosti stavěli další turistický objekt (a dělali rámus) momentálně neobývaný. Majitelka měla radost, že vůbec sehnala nás a hrozně se divila, co tam chceme vyvádět a že nám nevadí rambajz. Situován cca 200m od Atlantiku.

Antény 3ele trojbander od 1TN v cca 6m, vertikál AVT3 ve 2m, dipól na 80m (střední výška cca 3m nad zemí) a pak jakýsi nedefinovaný kus drátu, téměř po zemi se válející na 160m. K tomu rig TS850 a FT857, čili 100W. Call CT3/OL8R, kategorie MS. Samozřejmě ze začátku jasné, že hromada handicapu vylučující konkurenceschopný výsledek. Prostě nacpat do letadla vše a vejít se do 20kg + příruční zavazadlo na 1 osobu, to cele ve 2 lidech se nedá. Naštěstí nás za nadváhu neskásli - odhadem cca 30kg pres limit celkem...

Začátek závodu poměrně rozpačitý, težko dělat pileup. Cluster nebyl tak i hledání násobičů nic moc. Kupodivu se chytlo 7 MHz, celkem více jak 1000 QSO. Přes den pak hlavně 28 MHz - 1400 QSO. Ostatní pásma v normě / nevybočující. Na 160m jen 16 QSO, násobiče do počtu, vydřené silou mocí.

Jinak celkově násobičů pramálo, chyběla hromada zón a zemí. Někdy se prostě nedalo čekat na zem / nedalo se dovolat, jiné stanice jsme vůbec nebrali (komplet jižní směr v šíři téměř 180 stupňů byl zabitý - cca 1km daleko skála cca 300m vysoká, a samozřejmě střed ostrova vysoký téměř 2 km). Navíc pak částečné vzájemné QRM (předpokládám díky pulsním zdrojům, které jsme brali kvůli malé váze). Yagi jsme točili akorát mezi Eu a USA... Celkem to hodilo přes 4300 QSO, 6 milionu bodů. Na tu bídu... Chvílemi pileup slušný, zvláště v neděli, když se to otevřelo na USA na horních bandech. V každém případě se člověk vyblb. Jet to 48 hod ve 2 lidech s částečně funkčním násobičovým pracovištěm dá zabrat. Každý z nás vyseděl kolem 40 hod u radia.

Odlet vcelku v pohodě, ještě jsme se stavili na jihu ostrova v hlavním  městě, které je už vysloveně turistické místo (bylo tam krásně teplíčko, na kraťasy s trikem, sluníčko...).

73 DX

  Galerie obrázků z CT3: