WAE jsem absolvoval z QTH DF0CG, ops v teto sestavě: DK2OY, DK6WL, DL5KUT, DL6RAI a OK1DX. Čili nikdo z místních, ti jen přihlíželi a starali se o zásobeni (večer o opékaní masa na grilu). QTH je těsně u holandských hranic, na jakémsi statku vedle pískového dolu (z časti zatopen, byl jsem si tam 2x pěkně zaplavat) a dálnice. Žádný průmysl v okolí několika km, což bylo znát na příjmu (žádné QRM, čisté bandy). Neznám majetkové poměry, ale byl jsem v menším šoku, když jsem zjistil že větší část toho komplexu budov je zaplněna něčím mezi dílnou a skladem radioamatérských krámů. Od roury na antény, přes nejrůznější koaxy až po staré profi TXy a nejrůznější měřící přístroje. V dílně takové drobnosti jako soustruh, stojanová vrtačka, svařovací stůl, atd... Tu dílnu asi i používá někdo k obživě. Ale to množství HAM krámů co jsem tam viděl mě šokovalo. To by vydalo na několik špičkových contest stn. (věci na antény). Prý za tím je nejvíc Markus DJ7EO, který prý ty krámy sbírá po celém Německu (výrok DK2OY). Jinak je ale znát že se o ty krámy někdo stará (např. stovky krabiček se setříděnými součástkami atd.).
K
vybavení vysílacího pracoviště:
Jelo se na 2 TCVRy FT1000D (majetek členů klubu), další 2ks FT1000D ležely vedle na stole vypnuté (majetek těch samých lidí). Hlavní PA home made s 2x SRS457 (zdá se, že dával to co ty lampy umí; na můj vkus je honili poměrně dost a přitom málo chladili - ale kupodivu nic nevyhořelo), druhý PA klasicky Beta, jeden PA v záloze. U obou TCVRu pásmové filtry mezi TCVR a PA (i pro TX) - problémy s QRM byli pouze s příjmem na 2 harmonické - vrčení jak je občas známe; ale to je jak se já domnívám problém zdroje v PA na vysílací straně.
Antény:
80m sloper (4 směry), 2 beverage, 40m 3 ele Yagi, 20m 2x 5ele Yagi stack, 15m 5 ele Yagi, 10m 5 ele Yagi.
Počítače
něco na úrovni 486 či Pentium (zřejmě někde splašené 2nd hand), a to celkem 3ks sesíťované pres ethernet - 2 na pracovištích a jeden nechaný "jen tak" aby jen logoval. Plus další extra nezávislé PC, kam se ručně přepisovaly telegramy. Soft CT 9.90. "Drobné problémy" jako občasné blokování (navlas podobné tomu, co mi to občas dělalo doma; akorát tady se nikdo příliš nerozčiloval, přebootovalo se a za minutu už se jelo dál - deníky se srovnají až po závodě. Co byl hlavní problém bylo to, že CT nepředával info o QTC po síti. Čili na RUN stn byl komplet aktuelní přehled o počtu odeslaných QTC, mult. stn. už tak perfektní statistiku neměla (jen občas se ručně přehrál seznam). Což dost vadilo pokud jsme chtěli jet z MULT chvíli RUN. Ale diky tomu, že obě pracoviště byly hned u sebe na stole šlo se podívat "k sousedovi" do PC. QTC se psaly na papír (a přepisovaly do extra PC ručně později), do CT se logoval pouze počet QTC od té dotyčné stn. (čili CT hlásil zda stn. mám a kolik QTC už od ni mám). Původně se plánovalo psát QTC rovnou do PC (návrh DL6RAI), ale to se nelíbilo některým "starším" členům. Nevím, s troškou cviku by to také šlo.
Na každém pracovišti vždy jen 1 člověk, žádná druhá sluchátka a tak. Na šichtě 3 lidi - 1 RUN, druhý MULT a třetí přepisoval QTC a staral se o případný "servis". Samozřejmě všichni lidé v místě celých 48 hod závodu (nikdo neodbíhal). Někteří jedinci měli snahu se příliš časového harmonogramu nedržet (Např.. služebně starší toho už asi měli dost a tak jsem dojížděl poslední 2 hodiny na MULT i když jsem už měl teoreticky padla... Oni seděli vedle u piva a kecali.).
Z operátorů jednoznačně jednička DL6RAI, který má přehled jak o technice, contest prg (co to umí a jaké fígle třeba), taktice závodu a pak perfekt operátor.
Celkem 1300 QSO, počet QTC přibližně dvojnásobný (přesně nevím), přes 600 násobičů. Během závodu se průběžně dělala statistika kolik čeho a porovnávalo se to s grafem z loňska - vcelku vše podobné, až na QTC, těch bylo výrazně méně.
Pro mě byly QTC docela nezvyk (WAE jsem nejel léta), tak chvíli trvalo, než se člověk dostal do tempa.
Zajímavost - DX cluster připojen přes Internet do CT. A to pomocí programu WinTelnet od K1TTT (volně ke stažení). Funguje to tak, že je jedno extra PC, kde jedou windows, které jsou připojené telnetem do DXclusteru. A dotyčný program posílá DXspoty i na svůj seriový port, který je pak null modem kabelem připojen do dalšího PC, kde už jede normálně CT, které vidi ten windows PC jako normální TNCcko. Čili teď o tom víte a jsem zvědav, zda ten soft někdo stáhne a v KQJ vyzkouší.
73
DX