Anténa beverage

 

První pokus s anténou beverage byl v KQJ prováděn 26.1.87. na popud Míry OK1BY.Anténa byla dlouhá zprvu jen 87m, výška nad zemí 2 až 4 metry, podle terénu.Ukázalo se, že je příliš krátká, tak se příští rok udělala první dlouhá a to od klubu východním směrem přes pole až k cestě cca 400m. V dalších etapách se natahovaly dva dráty směr vodárna východní a směr dnešní sloup u vodojemu na Austrálii. Po spuštění průmyslového provozu v prostorách dílen letiště došlo k abnormálnímu vzrůstu rušení.

 

Od té doby snažíme umisťovat antény co nejdále.Východní až na hranu příjezdové cesty cca 380m zapadni až za oplocení bývalého ACHP, kde je možnost natažení beverage až přes 1km. Protože přívodní koaxiály jsou dost dlouhé, vyrobil Pavel DX dva předzesilovače dle RZ.

Zde přiložit fotky, případně tišťáku a pod.

 

Nyní děláme výšku beverage cca 1m podle planěk z hradby, které byly k mání, ale připravujeme přejít na výšku dosažitelnou člověkem ze země, t.j. asi 2m. Délka antény se v posledních letech ustálila na první a poslední šikmý díl je 20 kroků a při použiti 17ks podpěr jsou vnitřní mezery cca 30kroku, což je tak zhruba 380m pro obě pásma 80 a 160m.

 

Zemění je na obou stranách dvěma elektro-zemnícími tyčemi, propojenými silným autokabelem cca 3m od sebe.Zakončení je bezindukčním odporem asi 470ohmu. Umístěn je prozatímně v plechovce od Solviny, která je připevněna na zemni tyč. Přizpůsobení drátu u předzesilovače je vstupní trasformátor na toroidu 1 ku 9. Počet závitů je  závislý na materiálu toroidu. Na jedné straně máme asi 7 závitů trifilárně a na druhé je jiný toroid. Je jich tam o poznáni více.

 

Měření dělal Milan CM. Ze strany k Rxu spojil přes TRX a PSV metr a malinkatým výkonem a hledal nejmenší stojáky, když na druhé straně trafa měl odpovídající odpor 470ohmu.

 

Jen jedna perlička  - předloni jsme západní beverage natáhli přes celou délku letiště až k lesu a výsledek byl zajímavý. Na přijmu klídek, bez šumu, ale příjmový úhel byl zřejmě už tak úzký, že tam byly slyšet pouze stanice USA a ještě ne všichni. Prostě do závodu se to neosvědčilo a optimum po těch letech se nám jeví tak okolo 400m délky.

 

                                   Dušan OK1VKX